سخنان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در برنامه سمت خدا مورخ 12 شهریور 1392

 خداوند در قرآن چندین راه کار برای دعوت به نماز داده است. یکی توجه به نعمت های خداوند است. یعنی کسی که به نعمت های خداوند توجه داشته باشد روحیه ی شکر در او پیدا می شود. پس نعمت های خدا را بشمارید. در اول قرآن داریم که عبادت کنید زیرا خدا شما را خلق کرده است. در آخر قرآن داریم که مردم باید بندگی کنند. بخاطر نعمت اکسیژن، دریا، جنگل ،خاک و... در قرآن داریم :آیا ما به تو چشم ندادیم؟ اگر خداوند ساده ترین نعمت ها را از ما بگیرد ما فلج می شویم. مثلا نعمت غلطیدن. همه بطور اتوماتیک در شب غلط می خورند ولی کسی شکر این نعمت را بجا نمی آورد. اگر ما شب تا صبح را بطور صاف بخوابیم وغلط نمی خوردیم، فلج می شدیم. اگر گوش ما مثل پیشانی صاف بود، سمت صدا را تشخیص نمی دادیم. همه ی دنیا حکمت است. خدا در قرآن می فرماید: اگر ما بخواهیم درخت ها را خشک می کنیم، چطور درختان سبز می شوند. اگر بخواهیم حرکت زمین را کند می کنیم تا گردش خورشید مختل بشود. اگر خورشید خیلی از زمین دور بودیم از سرما خشک می شدیم.
بچه ای چموش است. اگر شما لطف هایی که در حق بچه ای کرده اید بگویید، او شرمنده می شود.
قرآن به پیامبر می فرماید :تو بگو ممکن است که عده ای حرف تو را گوش نکنند. آنها به پیامبر گفتند که اگر ماه را به دونیم بکنی ما به تو ایمان می آوریم .پیامبر این کار را کرد ولی آنها ایمان نیاوردند. ما نمی توانیم به فرزندان مان اجبار کنیم یا آنها را بزنیم. خدا به پیامبر فرمود که تو رسول هستی و باید رسالت را بگویی.
دیگر اینکه اگر مردم برکات نماز را
بدانند به آن علاقمند می شوند. در کتاب پیوندهای نماز 135 برکت نماز نوشته شده است. مثلا شما لباس تان را می شویید ،در این لباس شستن علاوه بر اینکه لباس تان تمیز می شود، دست تان هم تمیز می شود، عرق تان هم درمی آید. ،وقت تان هم پر می شود. لباس که تمیز شد شما شاد می شوید و کسی هم که به این لباس تمیز نگاه می کند شاد می شود. در شیر مادر همه ی احتیاجات نوزاد گذاشته شده است. نماز مثل شیر است که همه چیز در آن وجود دارد. اگر بچه ای شیر مادرش را بخورد، نیاز به تزریق ویتامین دیگری ندارد. اگر ما نماز درستی بخوانیم همه ی کمالات در نماز وجود دارد. پس در نماز کمال هم وجود دارد. حتی ورزش هم در نماز وجود دارد یعنی رکوع و سجود. در نماز خاک وجود دارد یعنی مُهر. در نماز آب وجود دارد یعنی وضو و غسل . در نماز ماه وجود دارد یعنی برای تشخیص نماز اول ماه. برای تشخیص قبله در نماز از ستاره استفاده می شود. در نماز انتخابات وجود دارد که اگر شما پیش نمازمسجدی را قبول ندارید به مسجد دیگری بروید. در نماز آزادی وجود دارد یعنی شما می توانید در رکعت دوم نماز جماعت قصد فرادا کنید . در نماز رنگ وجود دارد یعنی رنگ سفید لباس .در نماز عطر وجود دارد که ثواب نماز را زیاد می کند. کسی که ازدواج کند ثواب نمازش هفت صد برابر می شود. اگر کسی بدهمسرداری بکند نمازش قبول نیست. روایت داریم که اگر کسی به همسرش نیش بزند نمازش قبول نیست. فریاد در نماز وجود دارد یعنی اذان. در نماز سلام وجود دارد یعنی سلام بر بندگان صالح خدا. در نماز حق مردم هم وجود دارد . لباس نمازگزار و مکان نباید غصبی باشد. حق حیوان در نماز وجود دارد که اگر سگ تشنه باشد شما نمی توانید با آب وضو بگیرید. باید آب را به سگ بدهید و تیمم کنید. در نماز حق فرزند وجود دارد یعنی اگر بچه در نماز گریه کرد مادر باید نمازش را زود تمام کند. نماز مهندسی شده است. اگر مهندسی خودکاری طراحی کند که چهل تا کار انجام بدهد ما او را تشویق می کنیم. در مهندسی نماز ، تابحال 135 مطلب بدست ما آمده است.
اشتباه می کنند کسانی که با هر کسی یک ساعت حرف می زنند ولی با خالق شان صحبت نمی کنند. گاهی فردی یک ربع جلوی آینه می ایستد تا موهایش را درست کند ولی حاضر نیست که پنج دقیقه با خدا حرف بزند. بی انصافی است که ما نماز نخوانیم. بهشتیان از جهنمیان می پرسند که چرا جهنمی شدید؟ آنها می گویند :زیرا ما از نماز گزاران نبودیم.
http://yamojir.com/fa/qeraati/4192-92-06-12-%D8%AD%D8%AC%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D8%AA%DB%8C

سخنان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در برنامه سمت خدا مورخ 12 شهریور 1392
برچسب ها :
سخنان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در برنامه سمت خدا ,  راهکارهای تشویق نوجوانان به نماز ,  برکات نماز ,  بهشتیان از جهنمیان می پرسند که چرا جهنمی شدید؟ ,  ثواب نماز فرد متاهل ,  لباس نمازگزار و مکان نمازگزار ,  حق فرزند حق حیوان بد همسرداری ,